Metodika Chem 7.roč. ZŠ Skúmanie pH pôdy
Pomocou lakmusového papierika zistíme pH pôdy na našom školskom dvore.
TÉMA: indikátor pH
CIEĽ: Určiť pH pôdy v okolí školy a otvoriť diskusiu o tom, ako pH pôdy vplýva na výskyt a pestovanie plodín.
VEK: 7. ročník ZŠ
ČASOVÁ DOTÁCIA: 45 minút (rozdelené na 2 dni)
ROČNÉ OBDOBIE: celoročne
POMÔCKY: kadičky, lakmusové papieriky na meranie pH, kadičky, destilovaná voda, sóda bikarbóna, lyžičky, vzorky pôdy
POSTUP:
- Žiaci odoberú do kadičiek 1 deň pred meraním pH vzorky suchej pôdy spod ihličnatých drevín, listnatých drevín, zo záhonu a spod trávnika.
- Kadičky so vzorkami označia. Ku každej vzorke pôdy prilejú destilovanú vodu v pomere 1:1, zmes zamiešajú, zakryjú, a nechajú 1 deň odstáť.
- Na druhý deň žiaci zmerajú pH pomocou lakmusových papierikov. Papierik ponoria do každej vzorky a odčítajú hodnotu pH podľa farebnej škály na obale od papierikov.
- Pre porovnanie prevedú aj „domáci test“ na zistenie pH pôdy. Pracujú s predchádzajúcimi výsledkami. Na lyžičku odoberú vzorku kyslej vlhkej pôdy a vzorku zásaditej vlhkej pôdy. Na obe vzorky nasypú sódu bikarbónu. Ak vzorka šumí, indikuje to kyslé prostredie. Ak vzorka nešumí a netvoria sa bublinky, indikuje to zásadité/neutrálne prostredie.
- Diskutujeme so žiakmi, ako pH pôdy ovplyvňuje jej úrodnosť a pôdny život, najmä dážďovky a mikroorganizmy, ktoré na to, aby sa mohli rozmnožovať a rozkladať organickú hmotu, potrebujú skôr neutrálnu pôdnu reakciu. Akým spôsobom je možné pH pôdy v poľnohospodárstve regulovať tak, aby prinášala čo najviac a čo najkvalitnejšiu úrodu? Poznáte rastliny, ktoré obľubujú skôr kyslejšiu pôdu a rastliny, ktoré znesú aj zásaditú?
Pozrite si viac o dôležitosti zloženia a ochrany pôdy v kontexte klimatickej zmeny: https://euractiv.sk/section/ekonomika-a-euro/interview/biolog-frouz-poda-neputa-zaujem-ako-voda-a-vzduch-ma-to-vplyv-na-jej-stav/
Autorka: Slávka Čeklovská, ZŠ s MŠ Trhovište